Jednotlivé vlny EET a kdo do nich patří

Určitě jste již slyšeli o EET (elektronická evidence tržeb). EET je elektronický systém, který spočívá především ve způsobu, jak omezit krácení daní a mít účinnější finanční správu. Ke každé evidenční platbě zákazník obdrží účtenku od obchodníka s identifikačním kódem. Podnikatel, který přijímá platby v hotovosti, stravenky či poukazy, musí mít pokladní zařízení s připojením na internet. Pomocí něj se každá evidovaná platba odešle na server Finanční správy a ten vzápětí odesílá informaci o tržbě zpět do pokladny.

Čtyři vlny EET

Zavádění elektronické evidence tržeb můžeme dělit do čtyř fází, z nichž první a druhá byla již zavedena na přelomu roku 2016 a 2017. V každé vlně se EET týká jiného typu podnikání. Třetí a čtvrtou vlnu můžeme čekat 1. května 2020.

První fáze

Už od 1. prosince 2016 jste mohli zaznamenat, že první vlna EET se týká ubytovacích služeb, což jsou např. hotely, motely, kempy, vysokoškolské koleje, aj. a stravovacích služeb, jako jsou třeba restaurace, pohostinství, školní jídelny a další.

Druhá fáze

Druhá vlna se rozjela krátce po první, přesněji od března roku 2017. Zařazují se do ní velkoobchody a maloobchody, tedy že v druhé fázi evidují všichni, kdo přeprodávají a prodávají zboží konečným spotřebitelům.

Třetí fáze

EET se brzy dotkne také svobodných povolání, dopravy zemědělství a dalších. Do třetí fáze vlastně spadají všechny ostatní podniky, které nejsou zařazené do první, druhé ani čtvrté fáze.

Čtvrtá fáze

Třetí a čtvrtá vlna se rozjedou společně, a to 1. května 2020, jak již bylo zmíněno. Čtvrtá fáze zahrnuje vybraná řemesla, služby a výrobu. V této vlně se například evidují kadeřnice nebo výroba mýdel a podobných výrobků. Drobní živnostníci si nejspíše vystačí s mobilem s EET aplikací např. Profi Účtenka a s přenosnou tiskárnou. Na závěr snad stačí říci, že i když si chcete koupit jen lízátko, dostanete účet, kde si můžete případné informace o EET ověřit.

26. 1. 2020, Hana Heinrichová

Rozšíření evidence elektronických tržeb v květnu.

Od 1. května tohoto roku se nás dotkne třetí a čtvrtá vlna zavedení elektronické evidence tržeb. V první vlně se dotkla hoteliérů, restauratérů a dalších osob poskytujících ubytovací a stravovací služby, vlna druhá se dotkla maloobchodů a velkoobchodů. Třetí a čtvrtá vlna, která se spojí v jednu, ovlivní především lékaře, kosmetičky, kadeřnice, cestovní agentury a všechna další povolání která první a druhá vlna nestihla postihnout. (Ve zkratce ovlivní svobodná povolání, řemeslníky, služby pro obyvatelstvo, prodejce, občerstvení do ruky - zmrzlinové stánky, výrobce oděvů a papírů, dopravce a podnikatele v zemědělství). Veškeré podnikatelské osoby se budou muset zapojit do EET v případě placení zákazníky v hotovosti, pomocí stravenek, poukazy, šeky a směnkami. Do EET se nemusí zapojit podnikatelé, kterým zákazníci platí kartami, bankovním převodem z účtu na účet nebo inkasem.

Mezi další výjimky patří:

  1. prodejci sladkovodních ryb v období Vánoc (pouze v provozovnách kde
  2. se nenabízí žádný jiný sortiment.)
  3. sluchově nebo zrakově postižení podnikatelé, kteří nezaměstnávají zdravotně způsobilého pracovníka (na trhu se momentálně nevyskytuje hlasově ovládaná pokladna)
  4. podnikatele prodávajíci skrz automaty
  5. provozovatele veřejných záchodů a sociálních služeb.
  6. hazard
  7. mobilní volání
  8. nákupy přes mobilní obchodní aplikace
  9. příspěvkové organizace
  10. banky
  11. pojišťovny
  12. poštovní organizace
  13. obchodníci s krátkodobými a dlouhodobými cennými papíry
  14. podnikatelé v energetice.
S rozšířením EET v květnu 2020 se také sníží daň z přidané hodnoty. Především u vody, vodného a stočného. Přesun z 21% na 10% se bude kompenzovat zvýšením DPH u tabáku a alkoholu. K poklesu má dojít také u služeb týkajících se oprav (jízdních kol, obuvi, textilu a oděvů), mytí oken a čištění vnitřních prostorů. Snížení daně se také dočká pivo.

zdarma a bez paušálu online

info@eetgo.cz